Mistrzostwa MDK (2012-01-16)

W sobotę, 7 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Maz. odbył się Turniej Szachowy o Mistrzostwo MDK. Turniej był okazją dla młodych szachistów do zdobycia nowych kategorii szachowych. Do walki stanęło 51 dziewcząt i chłopców w wieku od 6 do 16 lat. Mistrzostwo wywalczył Damian Koseski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Maz. po wygraniu 5 partii i po jednym remisie. Taką samą ilość 5,5 punktów uzyskał Arek Abramowski z Gimnazjum nr 2 w Mińsku Maz. zdobywając tytuł wicemistrza MDK. Trzecie miejsce zajął Mateusz Sobiepanek ze Szkoły Podstawowej w Dobrem.  W klasyfikacji szkół gimnazjalnych czołowe miejsca zajęli: Arek Abramowski z Gimnazjum nr 2 w Mińsku, przed Piotrem Zalewskim i Kamilem Michalskim - obydwaj z Gimnazjum w Dobrem. Najlepszym szachistą w kategorii chłopców ze szkół podstawowych był Damian Koseski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku. Drugie miejsce zajął Mateusz Sobiepanek ze Szkoły Podstawowej w Dobrem, a trzecie Jan Wierzbowicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku. Najlepszą szachistką Turnieju została Kamila Koseska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku. Drugie miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Kasia Zalewska ze Szkoły Podstawowej w Dobrem, a Trzecie Marysia Zaborowska z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku. W kategorii krasnali, czyli dzieci z klas pierwszych i młodszych, pierwsze miejsce zajęła Emilia Miąskiewicz ze Szkoły Podstawowej w Dobrem przed  Emilianem Piszczkiem z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej i przed Piotrem Kałuskim ze Szkoły Podstawowej w Dobrem. Siedmioro dzieci zdobyło swoje pierwsze kategorie szachowe, a czworo uzyskało normy na wyższe kategorie szachowe. Najlepsi szachiści w swoich kategoriach otrzymali medale i dyplomy wręczone przez Panią Dyrektor Hannę Markowską.
Równolegle z turniejem dla dzieci odbył się turniej szachów błyskawicznych dla dorosłych. Wzięło w nim udział 8 zawodników Mińskiego Towarzystwa Szachowego. Każdy zawodnik rozegrał 14 partii mając około  5 minut czasu do namysłu na całą partię. Najszybciej i najpewniej grającym zawodnikiem tego turnieju był Jakub Suliborski, który zdobył 13 z 14 punktów. Drugie miejsce zdobył Paweł Parol a trzecie Artur Suliborski.