Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Szachach (2012-09-24)

W sobotę i niedzielę 22 i 23 września w murach Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim odbyły się trzy turnieje szachowe: Otwarte Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Szachach, Jesienne początki szachowe i Jesienne nadzieje szachowe. 
W zawodach wzięło udział ponad 100 zawodników z całej Polski. 
W ceremonii otwarcia wzięli udział Zastępca Burmistrza Krzysztof Michalik oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Ewa Szczerba. Na ceremonię zakończenia przybył Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego Andrzej Dobrowolski.
Każdy z turniejów został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund.
W Mistrzostwach Mińska wystartowało 49 zawodników. Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich sekund. Po emocjonującej walce, z dorobkiem pięciu punktów zwyciężył faworyt mistrz FIDE Piotr Delekta z Mokobodów. Dużą niespodziankę sprawił rozstawiony z 24 numerem Marcin Bartnicki zdobywając tyle samo punktów, a tym samym zajmując drugie miejsce. Z kolei brązowy medal zdobył Paweł Parol, zwyciężając również w kategorii juniorów, przed Filipem Delektą i Tomaszem Sikorskim. W kategorii kobiet oraz juniorów młodszych zwyciężyła Jaonna Kaczmarska przed Polą Parol. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary a najlepsi szachiści nagrody.
 W turnieju Jesienne Początki Szachowe na starcie stanęło 20 zawodników. Najlepszym juniorem okazał się Jan Włodarek, wyprzedzając Mateusza Góralczyka i Mateusza Lisickiego. Najlepszą juniorką okazała się Aleksandra Wierzbowicz.
W Jesiennych Szachowych Nadziejach wystartowało 44 szachistów. Na podium stanęli Piotr Zalewski, Rober Lipiński i Krystian Kobryń. Wśród juniorek najlepsze okazały się Monika Klimek, Maria Malicka i Katarzyna Zalewska.
 Uczestnicy turnieju chwalili bardzo dobrą organizację festiwalu. Zawody przebiegły w sportowej atmosferze.
 Nagrody i puchary w Mistrzostwach Mińska zostały ufundowane ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Domu Kultury.
Jesienne Nadzieje Szachowe oraz Jesienne Początki Szachowe zostały sfinansowane ze środków Powiatu Mińskiego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Szczegółowe wyniki turniejów znajdują się na stronie Mińskiego Towarzystwa Szachowego mtsz.org.pl.