Historyczny awans (2013-02-24)

Szachiści z Mińskiego Towarzystwa Szachowego wywalczyli awans do Drużynowych Mistrzostw Polski – II ligi.

W dniach 13.01-24.02.2013 odbywały się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza – III liga. W zawodach wzięło 10 czołowych drużyn z całego województwa. Turniej był rozgrywany systemem dojazdowych - po dwie rundy co dwa tygodnie. Każda partia trwała około 4 godzin. Pierwsza część turnieju nie zapowiadała końcowego sukcesu – drużyna MTSz w pierwszych trzech meczach zdobyła tylko jeden z sześciu możliwych do zdobycia punktów. Na szczęście duch w zespole nie opadł i w kolejnych sześciu meczach nasz zespół zdobył aż 11 na 12 punktów. 

Ostatni zjazd odbył się w Mińsku. Nasza drużyna nie miała szans na zwycięstwo w rozgrywkach. Aby wywalczyć drugie miejsce musieliśmy w dwóch spotkaniach wygrać osiem z dziesięciu partii. Pierwszy mecz udało się wygrać 4:1. W drugim pierwszą partię przegraliśmy. Sytuacja na pozostałych szachownicach nie była także najlepsza. Jednak nasi zawodnicy się zmobilizowali i wygrali wszystkie partie. Założony cel udało się osiągnąć – nasza drużyna zajęła drugie miejsce i wywalczyła awans do II ligi.

Całe zawody wygrał zespół UKS Szachylice Chylice, trzecie miejsce zajęła utytułowana drużyna MKS Polonia Warszawa. 

W drużynie MTSz punkty zdobywali: Piotr Delekta, Michał Kopczyński, Robert Brewczyński, Jakub Suliborski, Paweł Parol, Jacek Jóźwik, Artur Suliborski, Marcin Zychowicz, Dariusz Aniszewski, Anna Delekta, Pola Parol. Każdy z nich był na wagę awansu – gdyby drużyna zdobyła pół punktu mniej zajęłaby trzecie miejsce i nie wywalczyłaby awansu.

Warto też wspomnieć o sukcesach indywidualnych naszych zawodników: Robert Brewczyński zajął drugie miejsce na II szachownicy, Jacek Jóźwik zajął pierwsze miejsce na IV szachownicy, a Anna Delekta trzecie miejsce na V szachownicy. 

Życzymy naszym zawodnikom kolejnych sukcesów, a szczególnie dobrego występu w II lidze.

Mińskie Towarzystwo Szachowe dziękuje Dyrekcji Miejskiego Domu Kultury za udostępnienie sali na rozgrywki.

Szczegółowe wyniki znajdują się w pliku turniejowym