XI Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Szachach (2013-04-23)

W dniach 20-21 kwietnia, w przepięknie położonym Zespole Szkół w Siennicy, odbyły się XI Mistrzostwa Powiatu Mińskiego w Szachach.

Zawody zostały przygotowane przez Mińskie Towarzystwo Szachowe, Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy oraz Urząd Gminy w Siennicy, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Właściwie, jak co roku, zostały rozegrane trzy równoległe turnieje szachowe: Mistrzostwa Powiatu, w których mógł wystartować każdy chętny, Wiosenne Szachowe Nadzieje – turniej dla średniozaawansowanych szachistów i Wiosenne Szachowe Początki – turniej dla początkujących szachistów. Łącznie we wszystkich trzech turniejów wystartowało 82 zawodników.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali:  Starosta Powiatu Mińskiego –Antoni Jan Tarczyński, Wójt Gminy Siennica – Grzegorz Zieliński oraz Pani Dyrektor Zespołu Szkół – Małgorzata Podstawka.

Po dwóch dniach wyczerpujących bojów przy szachownicy, Mistrzem Powiatu Mińskiego został mistrz międzynarodowy – Zbigniew Strzemiecki  z Polonii Warszawa. Drugie miejsce  zajął Michał Janczarski, również zawodnik Polonii, a trzecie Łukasz Jarmuła.  Najlepszą szachistką Turnieju została Kaja Łukiewicz, reprezentantka Stomilu Bełchatów. Najlepszym szachistą z powiatu mińskiego został Jakub Suliborski z Mińskiego Towarzystwa Szachowego, który zajął czwarte miejsce w turnieju, a najlepszym szachistą z gminy Siennica - Jakub Dróżdż, również reprezentant MTSz.

W turnieju Szachowe Nadzieje wystartowało 33 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Dudaref z Warszawy przed Amadeuszem Chomko z Mińskiego Towarzystwa Szachowego i Robertem Lipińskim z Siedlec. Zwycięzcą turnieju Szachowe Początki został Tomasz Wichary z Legionowa. Drugie miejsce zajął Maciej Zaborowski z MTSz, a trzecie Sebastian Kubuj ze Stanisławowa.

13 osób uzyskało normy na wyższe kategorie szachowe. Najlepsi  zawodnicy wszystkich trzech turniejów otrzymali puchary, medale, piękne dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody rzeczowe oraz puchary zostały zakupione ze środków Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Część nagród zawdzięczamy sponsorom z okolic Siennicy: Delikatesom „KULFON”, przedsiębiorstwu Jarkowski-Agrohandel oraz przedsiębiorstwu „AVENA”.

W ceremonii wręczania nagród wziął udział Wójt Gminy Siennica i Pani Dyrektor Zespołu Szkół.

Ogromną pomoc przy organizacji Turnieju i doskonałe warunki do gry zapewniła szachistom pani Małgorzata  Podstawka - Dyrektor Zespołu Szkół w Siennicy.