Awans do II ligi! (2013-05-20)

W dniach 18-19 maja w Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Juniorów w Szachach. 
W zawodach wzięło udział 13 reprezentacji klubów z województwa mazowieckiego, w tym trzy drużyny Mińskiego Towarzystwa Szachowego oraz reprezentacja UKS Dobre.
 
Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund tempem 60 minut plus dwie sekundy na ruch. Walka o czołowe zespołowe i indywidualne trwała do ostatniej partii. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął zespół UKS Czternastka Warszawa II, drugie ,miejsce – UKS MDK Otwocki I, a trzecie UKS Czternastka III. Drużyny Mińskiego Towarzystwa Szachowego zajęły czwarte, dziewiąte i dwunaste miejsce, a UKS Dobre – ósme.
 
Reprezentanci Mińskiego Towarzystwa Szachowego triumfowali w klasyfikacji indywidualnej – Anna Delekta, z kompletem punktów, zwyciężyła na V szachownicy, natomiast Przemysław Laszczak na trzeciej. Maciej Kowalec był drugi na pierwszej szachownicy, a Mateusz Nowicki trzeci na trzeciej szachownicy.
 
Zawody były kwalifikacjami do II ligi juniorów – awans wywalczyły kluby: UKS MDK Otwock, MTSz Mińsk Mazowiecki i UKS TSz Zieloni Zielonka.
W ceremonii rozpoczęcia i zakończenia udział wzięli: Starosta Miński – Antoni Jan Tarczyński, Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego – Andrzej Dobrowolski i Dyrektor Gimnazjum i Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej – Jadwiga Ostrowska – Dźwigała.
 
Honorowy patronat nad zawodami oraz nagrody i puchary ufundowali Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński i Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki – Marcin Jakubowski. 
Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego podkreślił, że były to najlepiej zorganizowane Mistrzostwa Mazowsza. Dyrektorem turnieju był Andrzej Koseski, a sędzią głównym Krzysztof Parol.
 
Warto dodać, że pierwsza drużyna juniorów Mińskiego Towarzystwa Szachowego, po wygraniu II ligi w poprzednim sezonie, grać będzie w I lidze juniorów. Z kolei drużyna seniorów, dzięki dobremu występowi w Lidze Mazowieckiej, uzyskała awans do II ligi.