W dniach 19-31 października w Porto Carras w Grecji odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Szachach. W zawodach wzięło około 1377 młodych adeptów królewskiej gry z 87 państw. Reprezentacja Polski liczyła 18 zawodników i 21 zawodniczek. Jednym z trzech reprezentantów Mazowsza była Pola Parol z Mińskiego Towarzystwa Szachowego.

Polska zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej za Azerbejdżanem, Chinami i Stanami Zjednoczonymi. W kategorii do 16 lat złoty medal zdobył Kamil Dragun, srebrny Daniel Radzikowski z kolei w kategorii do 12 lat Jan Krzysztof Duda zdobył brązowy medal. Nasza zawodniczka zdobyła 5,5 punktu i ostatecznie zajęła 49 miejsce – co jak na debiut w tak prestiżowej imprezie można uznać za dobry wynik.

Turniej był niezwykle wyczerpujący – każdy z zawodników rozegrał 11 partii. Niektóre partie trwały ponad sześć godzin. Zawodnicy byli zakwaterowani w pięknie położonym hotelu w kurorcie Porto Carras na półwyspie Sithonia na Halkidiki w Grecji.

Mińskie Towarzystwo Szachowe dziękuje Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim za wsparcie finansowe wyjazdu naszej reprezentantki.