W dniu 17.11.2012r. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Dobrem odbył się X  Międzyszkolny Turniej Szachowy,  który przyciągnął znaczne grono szachistów z: Jakubowa, Otwocka,  Międzylesia, Pustelnika, Stanisławowa, Wesołej, Warszawy, Siedlec, Wierzbna, Węgrowa, Wiśniewa. Mińska Mazowieckiego i oczywiście z Dobrego.
W szranki turniejowe stanęło 105 zawodników-uczniów z województwa mazowieckiego.
Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund, a czas trwania jednej partii wynosił 30 minut dla zawodnika.

Klasyfikacja szkół podstawowych:
I miejsce – SP z Dobrego  (Mateusz Sobiepanek, Kornel Rastawicki, Tomasz Świętohowski,
II miejsce  - SP nr 6 z Mińska Mazowieckiego ( Jan Włodarek, Amadeusz Chomko, Janusz Kędziorek)
III miejsce - SP z Wiśniewa ( Hubert Kosieradzki, Norbert Gąsior, Piotr Wąsak)

Klasyfikacja szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej z Mińska Mazowieckiego( Damian Koseski, Paweł Dębała, Kamila Koseska),
II miejsce Gimnazjum 121 z Warszawy (Adam Mrozowski, Mateusz  Szymański, Maja Margul)
III miejsce Gimnazjum z Dobrego (Piotr Zalewski, Dominik Gołoś, Kamil Michalski).

Równolegle prowadzona była klasyfikacja indywidualna zawodników.

W klasyfikacji indywidualnej szkół podstawowych
I miejsce -   Mateusz Sobiepanek z SP Dobre, zdobywając komplet punktów,
II miejsce -  Pola Parol ze SP nr 5 w Mińsku Maz
III miejsce - Mateuszem Nowickim ze SP nr 5 w Mińsku Maz.
W klasyfikacji dziewcząt szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Pola Parol wyprzedzając Monikę Klimek z Otwocka i Katarzynę Zalewską z Dobrego.

W klasyfikacji indywidualnej szkół gimnazjalnych
I miejsce -   Adam Mrozowski Gimnazjum 121 z Warszawy
II miejsce -  Damian Koseski z Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Maz.,
III  miejsce- Arkadiusz Abramowski z Gimnazjum Jana Pawła II w Mińsku Maz.
W klasyfikacji dziewcząt szkół gimnazjalnych zwyciężyła Kamila Koseska  z Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Maz., wyprzedzając Maję Margul z Warszawy oraz Monikę Matejak z Dobrego.

W klasyfikacji indywidualnej szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce -  Tomasz Sikorski  LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach
II miejsce – Pawł Soszyński ZSP nr 4 w Siedlcach
III miejsce -Robert Sobiepanek ZS z Węgrowa

Kolejnym turniejem rozgrywanym były Otwarte Mistrzostwa Powiatu Mińskiego Zrzeszenia LZS w Szachach.
Do walki stanęło 14 zawodników z Mazowsza. W klasyfikacji generalnej wygrał Jakub Suliborski przed Robertem Brewczyńskim oraz Dariuszem Aniszewskim (wszyscy zawodnicy z  MTSZ Mińsk Mazowiecki. W kategorii kobiet wygrała Kinga Pastuszko z Polonii Warszawa.

Zawody stały na wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych turniejach otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz nagrody książkowe.

W tym roku  jubileuszowy  Międzyszkolny Turniej Szachowy  był kolejnym turniejem organizowanym w ramach społecznej akcji „Szachiści grają dla Polonii”, z której dochód zostanie przekazany na wypoczynek dzieci Polaków mieszkających na Ukrainie – obóz szachowy „Wakacje z szachami 2013”.
Honorowy Patronat nad X Międzyszkolnym Turniejem Szachowym objął Wójt Gminy Dobre – Krzysztof Radzio, a nad Otwartymi Mistrzostwami Powiatu Mińskiego Zrzeszenia LZS w Szachach – Starosta Miński – Antoni Tarczyński.
X Międzyszkolny Turniej Szachowy został współfinansowany z budżetu Gminy Dobre, z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz z budżetu Rady Rodziców SP Dobre.