16 października 2016 w Zespole Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim zostały rozegrane Mistrzostwa Mińskiego Towarzystwa Szachowego o Puchar Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego – IX Memoriał Krzysztofa Kopczyńskiego.

W zawodach wystartowało 62 zawodników z Polski i Ukrainy reprezentujących kluby z Koszalina, Pęgowa Raciborza, Nowego Sącza, Legnicy, Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Pułtuska, Wyszkowa, Kętrzyna, Puszczy Mariańskiej, Zielonki, Glinianki. Na liście startowej było dwóch arcymistrzów, dwóch mistrzów międzynarodowych, jedna mistrzyni międzynarodowa kilku mistrzów i kandydatów na mistrzów. Rangi turniejowi nadał start Mistrza Polski z 1982 Jana Adamskiego roku oraz Mistrzyni Świata Juniorek z 2006 roku – Anny Jakubowskiej.

W  turnieju głównym zwyciężył arcymistrz Krzysztof Jakubowski zdobywając 6,5 punktu z 8, drugie miejsce zajął Rafał Przedmojski, a trzecie Vitalij Koziak.

Wśród kobiet i juniorów triumfowała Joanna Kaczmarska, wśród juniorów młodszych Jonasz Baum. Najlepszym zawodnikiem Mińskiego Towarzystwa Szachowego został Michał Kopczyński, a najlepszym juniorem MTSz – Przemysław Laszczak.

W kategorii chłopców ze szkół podstawowych najlepszy był Tymon Wróblewski, drugi Aleksander Abramowicz, a trzeci Miłosz Zaborowski. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Zalewska wyprzedzając Zofię Stankiewicz i Wiktorię Wrzodak.

W części oficjalnej zawodów uczestniczyli Starosta Miński – Antoni Jan Tarczyński oraz przedstawiciel Burmistrza Mińska Mazowieckiego – Andrzej Ryszawa.

Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, nagrody i medale. Wszystkie dzieci otrzymały upominki.

Turniej był współfinansowany ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Powiatu Mińskiego. Organizatorzy dziękują Księdzu Dyrektorowi Ryszardowi Woźniakowi za udostępnienie sali gry w Zespole Szkół Salezjańskich.